Zaparowane szkła, niemieszczące się pod kaskiem oprawki, nietrwałe materiały… Klienci, którzy chcą uprawiać sport zimą w okularach korekcyjnych, muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. W tym roku aktywność na świeżym powietrzu dodatkowo utrudnia konieczność zasłaniania nosa i ust, przez co szkła jeszcze szybciej parują. Nasi klienci nie muszą jednak rezygnować ze swoich pasji czy noworocznych postanowień. Mogą być aktywni w okularach korekcyjnych. Wystarczy, że zaproponujemy im odpowiednie rozwiązania, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Najlepiej doradzić klientom zakup dodatkowej pary okularów, którą będą mogli wziąć ze sobą.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę? – Bardzo ważny jest rodzaj oprawki. Najlepiej, by była to oprawka sportowa albo taka, która zmieści się pod kask lub przyłbicę i będzie wygodna – radzi Katarzyna Krawczyk, optometrystka z OPTICON Centrum Dobrego Widzenia w Lublinie. Dobrze jest polecać klientom silikonowe oprawki, w formie np. w formie elastycznej opaski na głowę. Zapewni ona idealne dopasowanie i łatwo będzie ją włożyć pod kask czy czapkę, nie obawiając się, że zsunie się podczas jazdy na nartach oraz biegania. Równie ważny jest materiał soczewki okularowej. – Tutaj zwracamy uwagę na wytrzymałość na uszkodzenia. Szczególnie polecam materiał o nazwie trivex, który jest lekki, a jednocześnie odporny na uderzenia – podkreśla Katarzyna Krawczyk.
Ekspertka radzi także, by zwracać szczególną uwagę na rodzaj powłok na soczewce okularowej. – Powłoki mają zapewniać szybkie odparowywanie i łatwe czyszczenie – mówi optometrystka. W tym kontekście warto polecać klientom powłoki hydrofobowe – dzięki ich zastosowaniu szkła „odpychają” brud, kurz i wodę. Dzięki temu ograniczone zostaje parowanie szkieł. W przypadku okularów do uprawiania zimowych sportów bardzo ważne są także filtry UV. – W górach jesteśmy bardziej narażeni na ekspozycję promieni UV. Ważne są także filtry podbijające kontrast na śniegu lub polaryzacja oraz wstępne zabarwienie soczewki dla poprawy komfortu widzenia bądź fotochrom – wymienia Katarzyna Krawczyk z OPTICON Centrum Dobrego Widzenia w Lublinie. Powłoki, które wymienia ekspertka, są niezwykle istotne, ponieważ śnieg odbija aż 95 proc. światła, co sprawia, że oczy bardzo szybko się męczą. Okulary z takimi powłokami warto polecać nie tylko osobom, które wyjeżdżają w góry. Przydadzą się one także podczas joggingu w najbardziej słoneczne i zaśnieżone dni.
Oczywiście nie możemy zapominać o odpowiednim indeksie soczewki.
Okulary korekcyjne muszą zapewniać komfort widzenia. Dla użytkowników jest to bardzo ważne. – W zależności od wielkości wady wzroku należy dobrać odpowiedni indeks soczewki, a także właściwe rozwiązanie optyczne, czyli konstrukcję soczewki, która będzie umożliwiała montaż w oprawie o większej krzywiźnie, a jednocześnie zaspokoi potrzeby wzrokowe pacjenta,
np. dla prezbiopa będzie to progres
– mówi Katarzyna Krawczyk.
Na rynku stale pojawiają się rozwiązania, które mają pomóc osobom noszącym okulary w pełni cieszyć się zimową aurą. Warto uświadamiać klientom, że mogą dokupić do okularów korekcyjnych odpowiednie gogle narciarskie – takie, pod które z powodzeniem zmieszczą się okulary. Producenci oznaczają takie gogle symbolem OTG. Klienci, którzy dużo jeżdżą na nartach, mogą być również zainteresowani zakupem gogli z możliwością umieszczenia w nich szkieł korekcyjnych. Takie gogle wyposażone są we wkładkę korekcyjną, dzięki czemu nie trzeba zakładać już okularów i martwić się, czy będą pasować pod gogle. W przypadku uprawiania sportów poza stokami najlepiej sprawdzą się okulary korekcyjne z wygodną, silikonową oprawą oraz odpowiednimi powłokami. – Oczywiście, proponując te wszystkie rozwiązania, musimy wziąć pod uwagę finansowe możliwości klienta i odpowiednio modyfikować propozycje, skupiając się na najważniejszych potrzebach klienta i jego oczekiwaniach. W tych kwestiach bardzo ważna będzie nasza wiedza i doświadczenie, którym będziemy się dzielić z naszym pacjentem – mówi Katarzyna Krawczyk. Jest to o tyle istotne, że nabywanie okularów korekcyjnych do uprawiania sportów zimą będzie wiązało się z zakupem dodatkowej pary okularów, przeznaczonych do konkretnej aktywności
Justyna Sobolak