Aktywnie w soczewkach

 

Uprawianie sportu w okularach jest i niewygodne, i niebezpieczne. Okulary mogą się ześlizgnąć, zaparować, pęknąć i zranić twarz, a nawet uszkodzić oczy. Noszenie ich podczas uprawiania sportów kontaktowych jest wręcz niewskazane. Dlatego klientów, chcących korzystać z aury za oknem i postawić na aktywność, warto zachęcić, by zamienili okulary na soczewki kontaktowe. Nowoczesne soczewki kontaktowe mogą zapewnić komfort widzenia, niezależnie od wady wzroku.

Unikać wody

Trzeba jednak instruować klientów, by w soczewkach kontaktowych nie uprawiali sportów wodnych. Chodzi o te sporty, w których ma się bezpośredni kontakt z wodą, jak pływanie czy windsurfing. Przy kontakcie soczewki z wodą może dojść do groźnych dla zdrowia powikłań. W wodzie występują mikroorganizmy, które w zwykłych warunkach nie są szkodliwe dla człowieka, ale w bardzo rzadkich przypadkach mogą przywierać do soczewek kontaktowych i pozostawać na ich powierzchni. To z kolei może powodować np. zapalenie rogówki. Pojawiają się objawy takie jak zaczerwienienie, ból, nadwrażliwość na światło czy nadmierne łzawienie. Dlatego zaleca się ściąganie soczewek przed kontaktem z wodą.

Ekologia na pierwszym planie

Producenci soczewek kontaktowych stale pracują nad tym, by udoskonalać swoje produkty. Ale i zachęcić klientów do ich stosowania. W Wielkiej Brytanii w styczniu uruchomiono program recyklingu soczewek kontaktowych. To ważny krok w kierunku ochrony środowiska. Klienci mogą przynosić nie tylko soczewki, ale i opakowania po płynie stosowanym do ich pielęgnacji. Soczewki przekształcane są w nowe produkty, jak na przykład meble ogrodowe. Jedna piąta użytkowników soczewek kontaktowych pozbywa się używanych soczewek kontaktowych, spłukując je w toalecie lub zlewie. To pokazuje, że działania edukacyjne są potrzebne. Modę na ekologię mogą wykorzystać salony optyczne. Prowadząc podobne akcje we własnych salonów, można przyciągnąć grupę klientów, którym zależy na ochronie środowiska.

Rynek nabiera rozpędu

Sporo cały czas się dzieje, jeśli chodzi o szpikowanie soczewek nowymi technologiami. Jeszcze w tym roku mają pojawić się nowe światłoczułe soczewki. Będą zawierały filtr fotochromatyczny, który dostosuje się do ilości światła. Pomoże regulować, ile światła dostaje się do oka i utrzymać jego ilość na jednolitym poziomie. Ma też zapewnić lepszą ochronę użytkownikom soczewek kontaktowych przed promieniami UV. Ponadto pomoże chronić oczy przed promieniami niebieskiego światła odbijanego od urządzeń cyfrowych.
Na tym nie koniec nowości. Wkrótce soczewki będą mierzyć ciśnienie w oku pacjenta. Takie rozwiązania już są opracowane. Być może już niedługo soczewki wejdą do sprzedaży na rynek japoński i amerykański. Tam przeszły już pierwsze testy. Badacze pracują także nad soczewką, która będzie dostarczać leki bezpośrednio do oka. Nie została ona jeszcze zatwierdzona do komercyjnego wprowadzenia na rynek. Przewiduje się, że w przyszłości inteligentne soczewki będą miały inne zastosowania, takie jak określanie poziomu cholesterolu, a nawet zawartości alkoholu. Te elektroniczne i poręczne urządzenia są w stanie monitorować ludzkie ciało w czasie rzeczywistym i w wielu różnych zakresach. Prawdziwa rewolucja w soczewkach dopiero przed nami.

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.