175 lat firmy Zeiss! Przekraczając granice wyobraźni

Od początku istnienia, przez 175 lat inspirują nas ciekawość, pasja i precyzja. Te inspiracje przekazujemy naszym klientom i partnerom.

Wspólnie spoglądamy na świat z nowej perspektywy, wyzwania zmieniamy w możliwości, sprawiamy, że niemożliwe staje się możliwe.

Nasza historia rozpoczęła się w roku 1846, kiedy Carl Zeiss otworzył w Jenie warsztat zajmujący się optyką i mechaniką precyzyjną i zaczął produkować mikroskopy.

Okulistyka i optyka okularowa

Jednym z podstawowych obszarów naszych badań i produkcji jest optyka okularowa oraz okulistyczne przyrządy diagnostyczne i mikroskopy zabiegowe. Wspieramy lekarzy i optyków w ich trosce o poprawę wzroku i komfort pacjentów. Wiemy, że droga do doskonałego widzenia rozpoczyna się od precyzyjnej diagnozy.
Stworzyliśmy ZEISS ECOSYSTEM, kompletne środowisko zaspokajające potrzeby na każdym etapie leczenia: od diagnozy, po produkcję soczewek i wykonanie okularów oraz chirurgię oka. Urządzenia ZEISS ułatwiają procesy diagnostyczne i terapeutyczne oraz gwarantują doskonałe wyniki. Mamy w tej dziedzinie 175 lat doświadczeń – w tym czasie wielokrotnie definiowaliśmy kierunki rozwoju branży optycznej.

Nowe spojrzenie na korekcję wzroku

Najnowsze technologie ZEISS, które możemy zaproponować naszym klientom to:

 • soczewki okularowe ZEISS Smartlife zaprojektowane z myślą o osobach pracujących z urządzeniami cyfrowymi,
 • soczewki ZEISS BlueGuard doskonale chroniące przed niebieskim światłem,
 • powłoka ZEISS DuraVision AntiVirus – rozwiązanie wychodzące naprzeciw potrzebie ochrony przed mikroorganizmami chorobotwórczymi,
 • soczewki ZEISS UVProtect zapewniają pełną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Wiele specjalności, suma doświadczeń

Wykorzystujemy nasze ogromne doświadczenie zdobyte w innych obszarach optyki, aby produkować najwyższej jakości soczewki poprawiające widzenie. ZEISS produkuje nie tylko soczewki okularowe i sprzęt diagnostyczny. Działamy w wielu dziedzinach, gromadząc interdyscyplinarne doświadczenia, dzięki którym możemy przekraczać granice wyobraźni.
Produkujemy mikroskopy, systemy wizyjne stosowane w mikrochirurgii, obiektywy do kamer filmowych i aparatów fotograficznych czy półprzewodniki dla układów scalonych. Posiadamy ponad 9800 patentów.

Nasze osiągnięcia

80% mikroprocesorów i mikrokontrolerów powstaje na liniach produkcyjnych wyposażonych w urządzenia wykorzystujące technologie opracowane przez ZEISS.

 • Zespoły projektantów Formuły 1 używają przyrządów pomiarowych i oprogramowania ZEISS, aby udoskonalać właściwości aerodynamiczne bolidów.
 • Robert Koch odkrył prątki gruźlicy przy pomocy mikroskopu ZEISS. Za to osiągnięcie został uhonorowany Nagrodą Nobla. Od tamtej pory nasze mikroskopy wykorzystywano w programach badawczych, których autorom przyznano łącznie 36 Nagród Nobla. Przy pomocy mikroskopu ZEISS po raz pierwszy zaobserwowano czerwone krwinki.
 • Obiektywy ZEISS są chętnie używane przez operatorów filmowych w Hollywood. Dzięki naszej optyce powstały między innymi filmy Władca Pierścieni, Avatar, Grawitacja i Pachnidło.
 • W obiektyw ZEISS był wyposażony aparat fotograficzny firmy Hasselblad, którym Neil Armstrong zrobił pierwsze zdjęcia na powierzchni Księżyca. W misjach Apollo wzięło udział łącznie 50 obiektywów ZEISS. Oczekiwano od nich maksymalnej przepuszczalności dla światła zastanego i odporności na temperaturę otoczenia zmieniającą się w zakresie od +100 do -173 °C.
 • Urządzenia optyczne ZEISS mają udział w zapewnianiu bezpieczeństwa w transporcie lotniczym. Najwięksi przewoźnicy używają precyzyjnych przyrządów diagnostycznych i pomiarowych ZEISS do kontroli powierzchni podzespołów silników samolotów.
 • Ponad 160 projektorów ZEISS zamontowano w symulatorach samolotów, na których szkolą się piloci.
 • Technologie medyczne opracowane przez ZEISS są wykorzystywane w mikrochirurgii. Nasze systemy chirurgiczne wykorzystano w ponad piętnastu milionach operacji zaćmy.
 • ZEISS produkuje doskonałe lornetki, których reputacja i doskonałe parametry są powszechnie znane wśród miłośników i obserwatorów przyrody.

Spoglądając w przyszłość

Jesteśmy pionierami. Nasza pasja odkrywania i dążenie do doskonałości inspirują do spoglądania na świat w nieznany dotąd sposób. W naszej długiej historii zainspirowaliśmy wielu odkrywców, nasze wynalazki i produkty były motorami wielu zmian. Jedno się nie zmieniło. Wspólnie przekraczamy granice wyobraźni.

Więcej na: https://www.zeiss.com/175

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów
2,387
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.