Rynek wtórny urządzeń optycznych. Sprawdzone i z gwarancją

Obecnie wyposażenie salonów optycznych pozwala na świadczenie kompleksowych usług na najwyższym poziomie, czego oczekują coraz bardziej wymagający świadomi klienci.

Dzięki nowoczesnym urządzeniom możliwe jest precyzyjne dopasowanie szkieł okularowych do opraw oraz wykonanie okularów zgodnie indywidualnymi potrzebami klientów. Ale nowoczesny nowy sprzęt to niemały wydatek, nie każdego stać na najnowsze urządzenia. takiej sytuacji warto rozejrzeć się za urządzeniami drugiej ręki . Powody, dla których właściciele salonów optycznych sprzedają używany sprzęt, są bardzo różne, m.in. zakończenie okresu leasingowania, całkowita amortyzacja urządzenia czy wymiana urządzeń na bardziej wydajne, wyposażone zaawansowane sterowniki mikrokontrolerowe.

Używany sprzęt

Nie dysponując nieograniczonymi środkami na zakup, warto postawić na sprawdzony serwis, który sprzedaje urządzenia używane. Na rynku działają firmy zajmujące się serwisowaniem remontami używanego sprzętu, gdzie serwisanci znają wszystkie słabe mocne strony oferowanych urządzeń, ponieważ zajmują się nimi, czyszcząc kalibrując.

Nie ryzykuj

Podejmując decyzję kupnie urządzeń drugiej ręki, nie warto ryzykować kupować niewiadomego źródła. praktyce droga sprzętu wygląda następująco: po zabraniu warsztatu sprzedawcy urządzenie (na przykład automat szlifierski) trafia do serwisu. Tam jest całkowicie rozbierane, każda część podzespół są czyszczone, oceniane pod kątem stopnia zużycia przydatności do dalszej eksploatacji. Wszystkie niesprawne elementy są wymieniane na nowe, pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Tutaj nie ma miejsca na tanie zamienniki Chin, bo maszyna musi działać tak, jak nowa.

Sprawdzone i z gwarancją

Po ponownym uruchomieniu urządzenie jest kalibrowane zgodnie instrukcją serwisową testowane przez wiele godzin. Dopiero po upewnieniu się, że wszystko działa bezbłędnie, sprzęt może trafić do warsztatu nowego nabywcy. Na tak przygotowane urządzenia serwis udziela własnej gwarancji, która pozwala nowemu właścicielowi spać spokojnie. Montaż przebiega już standardowo – sprzęt jest podłączany do obiegu wody uruchamiany. Technik podczas szkolenia sprawdza wszystkie parametry ustawione wcześniej dopasowując je jeszcze do wymagań nowego nabywcy.

Bliżej klienta

Oprócz kilku bardzo dużych graczy na polskim rynku optycznym prężnie działają mniejsze firmy: jednoosobowe albo zatrudniające kilku specjalistów. Jakość ich usług nie odbiega od powszechnie przyjętych standardów, jeśli już, to na korzyść „kameralnych” przedsiębiorstw. Tam wszyscy doskonale się znają rozumieją. Inżynierowie są bliżej klientów, formalności ograniczają się do niezbędnego minimum, współpraca opiera się na wzajemnym zrozumieniu zaufaniu.

Taki serwis nie tylko naprawi, ale doradzi, pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie, podpowie, jaki sposób można zredukować koszty nie rezygnując wysokiej jakości usług.

Rynek maszyn optycznych jest bardzo specyficzny. Obraca się tutaj urządzeniami najwyższej jakości produkowanymi sprzedawanymi stosunkowo niewielkich ilościach. Producenci dochowują szczególnej staranności, projektując kolejne modele urządzeń. Starają się wykorzystać najnowsze dostępne na rynku, ale jednocześnie dojrzałe stabilne technologie. Cykl od stworzenia koncepcji, przez projekt aż po wprowadzenie gotowego produktu na rynek jest długotrwały kosztowny.

Za i przeciw

To przekłada się na ceny urządzeń, bez problemu przekraczające próg kilkudziesięciu tysięcy złotych. To dużo, ale taki wydatek jest uzasadniony, ponieważ najwyższa jakość maszyn przekłada się wprost na najwyższą jakość usług salonu optycznego. Wysokiej jakości maszyny wymagają wysokiej jakości materiałów eksploatacyjnych profesjonalnej obsługi. Stosowanie tanich, kiepskiej jakości zamienników zazwyczaj skutkuje niższą, niż oczekiwana jakością produkcji znacznym skróceniem czasu życia maszyny.

Indywidualne podejście

Mimo postępu technologicznego optyka wciąż pozostaje rzemiosłem. Zajmuje miejsce na styku produkcji sztuki. Zawsze, od pierwszego kontaktu klientem, od badania wzroku, najważniejsza jest staranność, dokładność indywidualne podejście. Właśnie dlatego najlepsze okulary produkują zapewne jeszcze długo będą produkować zakłady wykonujące jak najwięcej procesów na miejscu, na własnych maszynach obsługiwanych przez profesjonalistów kochających swój zawód.

Andrzej Domka

Polecamy