Kolor podkreśla styl

Polub i udostępnij
  •  
  •  
  •  

Kolor może doskonale wyeksponować, ale również przygasić urodę. Udowodniony jest też wpływ kolorów na samopoczucie, a nawet komunikację. Aby można było mówić tylko o pozytywnym wpływie koloru, musi on idealnie pasować do typu urody. Ta z pozoru prosta zależność wymaga jednak znajomości pewnych reguł. Jakie znaczenie ma analiza kolorystyczna podczas doboru oprawek okularowych?

Wybór odpowiednich okularów, które będą pasować do typu urody, eksponować jej atuty, a tuszować mankamenty, wcale nie jest łatwy i klienci oczekują, że optyk, jako profesjonalista, doradzi nie tylko pod względem merytorycznym, dobierając odpowiednie szkła, ale też będąc stylistą. Prawidłowe rozpoznanie jest pierwszym krokiem we właściwym doborze opraw.
Z pomocą we właściwym dopasowaniu odcienia oprawy do naszej karnacji, koloru oczu i włosów przychodzi analiza kolorystyczna.

Naturalne barwy

Podstawowa technika analizy kolorystycznej bazuje na kolorach ciała: barwie oczu (w tęczówce zawartych jest ich kilka), naturalnym odcieniu włosów oraz kolorze skóry. Są to wytyczne, które podpowiedzą, jakie kolory współgrają z danym typem urody. Kolejnym krokiem jest dopasowanie do tak określonych barw takich, które będą z nimi współgrać. W ten sposób otrzymamy paletę odcieni harmonizujących z naszą naturą. Ta zasada sprawdza się nie tylko podczas doboru opraw okularowych, ale także zakupu ubrań, kosmetyków do makijażu.

Najprostszy podział typów urody na ciepłe i zimne stanowi bazę doboru kolorystyki. O naszej bazie kolorystycznej decydują 3 czynniki: kolor skóry, oczu i włosów. Skóra: kolor naszej skóry może odpowiadać zimnym – niebieskim tonacjom lub ciepłym – żółtym. Oczy: ze względu na wiele odcieni tęczówki nie są decydującym kryterium w określaniu kolorystyki. Na przykład odcień niebieskich oczu może wahać się od niemal chłodnego fioletu do bladoniebieskoszarego, który jest klasyfikowany jako odcień ciepły. Brązowe oczy mogą różnić się w zależności od odcienia (ciepłego) bursztynowego poprzez średniobrązowy do chłodnego, niemal czarnego.
Włosy: Kolory włosów są również uważane za ciepłe lub chłodne. Blond, platyna, niebieskoczarny, biały, kasztanowy, siwy to kolory chłodne. Ciepłe z kolei to złoty blond, czarny, brązowy, brązowozłoty, i brudnoszary.
Wiedząc, jaki typ urody ma klient – ciepły czy zimny, możemy łatwo dobrać odpowiedni kolor oprawek.
Dla ciepłego typu urody najbardziej odpowiednie będą następujące odcienie: miedziany, brzoskwiniowy, khaki, złoty, pomarańczowy, koral, czerwony, bordowy, łagodny niebieski.
Z kolei z chłodnym typem urody najlepiej konweniują m.in. kolory: czarny, srebrny, śliwkowy, purpurowy, różowy, niebieski.

Dobór okularów a modne kolory

Kupując okulary, klienci często wybierają kolor oprawki, który wydaje im się najbardziej uniwersalny, a za taki uważany jest czarny. Jednak analiza kolorystyczna mówi, że u osób o ciepłym typie urody kolor czarny nie zawsze jest odpowiedni. Optyk jako profesjonalista powinien przekonać klienta, że oprawki powinno się dobierać zgodnie z konkretnym z typem kolorystycznym, i doradzić stosowne barwy. jest mu dobrze.
Podsumowując, dobór okularów w oparciu o znajomość podstawowych zasad analizy kolorystycznej daje pewność, że okulary będą zawsze pasować.

Autor: Anna Leńska

Niniejszy artykuł został zainspirowany artykułem Pani Patrycji Grzybowskiej – certyfikowanej stylistki opraw okularowych „OKULARY? W KOLORZE – NATURALNIE!”, dostępnym na stronie: http://stylistkaoprawokularowych.pl/analiza-kolorystyczna/)”.


Polub i udostępnij
  •  
  •  
  •  

Polecamy