Wady wzroku ma coraz więcej dzieci i nastolatków. Okulary są dla młodych ludzi jednym z wielu elementów ubrania, coraz częściej traktowane są też jako modny gadżet. Na początku roku szkolnego w salonach optycznych pojawi się więcej najmłodszych klientów. Jak dobrać im okulary, na co zwrócić uwagę, jak oswajać z nowym gadżetem – mówią specjaliści.
Marek Jakubowicz – optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej:
W przypadku dzieci okulary muszą spełnić o wiele więcej oczekiwań niż tylko poprawa jakości widzenia. Tylko te dobrze dobrane będą korygowały wadę wzroku, a jednocześnie nie będą ograniczały jego aktywności. Oferta salonów optycznych („szkła”, oprawki) jest bardzo szeroka. Oprawki okularów dla dzieci są metalowe, plastikowe, gumowe oraz łączone z różnych materiałów i występują w całej gamie barw. Jeśli chodzi o okulary dla kilkumiesięcznego czy kilkuletniego dziecka, to warto zdecydować się np. na plastikowe „szkła”, najlepiej utwardzone
– są odporniejsze na zniszczenia, a przy tym lżejsze i bezpieczne. Dla niemowlaków optycy proponują zazwyczaj okulary gumowe, które są elastyczne i zarazem trudne do zniszczenia, a specjalne zauszniki przedłużone opaską powodują, że okulary nie spadają dziecku z twarzy i wręcz utrudniają ich ciągłe zdejmowanie przez malucha, który na początku może je traktować jako nową zabawkę. Nie warto wyposażać się też w drugą parę na zapas – dzieci szybko rosną, dlatego także okulary wraz z upływem czasu będą wymagały zmiany. Dodatkowe wyzwanie dla optyka stanowi fakt, że do salonu po okulary rodzice przychodzą z dzieckiem – niekiedy nawet kilkumiesięcznym – i przy wyborze oprawek niezbędne jest ich przymierzenie (dopasowanie do kształtu twarzy), a przede wszystkim ustalenie rozstawu źrenic w celu odpowiedniego zogniskowania „szkieł”. Musimy sprostać temu zadaniu.
Karolina Sandomierska – stylistka opraw okularowych w Aurum Optics:
Krzysztof Gollus – prezes zarządu Pomorskiego Cechu Optyków
Najważniejszy aspekt – to dziecko będzie użytkownikiem okularów i to powinien być punkt wyjścia dla działań specjalisty. Chodzi o to, aby podczas wyboru okularów komunikacja skierowania była do dziecka, z uwzględnieniem argumentów rodziców. Oczywiście jako specjaliści musimy umiejętnie ją dzielić – z jednej strony w kierunku dziecka, z drugiej rodzica. Być może najlepszą formą sprzedaży jest komunikacja w rodzaju wspólnego wyboru oprawki – tak, aby mały klient miał przeświadczenie, że uczestniczy w procesie zakupu. Dla rodziców powinniśmy pełnić rolę rzeczowego doradcy. Polecajmy bezpieczne oprawy. Wybierając oprawkę dla dzieci, optyk musi brać pod uwagę wiek dziecka, rozstaw, zapisaną korekcję, aktualną modę. Nie mniej ważne aspekty to: dobór oprawki pod kątem dopasowania do twarzy małego dziecka. Jedną z trudniejszych kwestii jest to, że ich nosy nie są w pełni rozwinięte, więc ten argument musi być brany pod uwagę. Jako specjalista polecam w szczególności oprawy wykonane z materiału Siliflex. To innowacyjny materiał, lżejszy od acetatu o 35 proc. Jest elastyczny i termoformowalny.
Oprawka okularowa, podobnie jak u osoby dorosłej, musi uwzględniać odpowiednią odległość od twarzy, po to, aby zachować odpowiedni dystans soczewka – rogówka: zgodnie z receptą i konstrukcją soczewki. Zauszniki nie powinny uciskać. Ich długość powinna być odpowiednia – to znaczy tak dobrana, aby okulary się nie zsuwały. Z drugiej strony nie za długie, aby zagięcie było estetyczne. Dzieciom, szczególnie tym najmniejszym, zalecam oprawki typu zamkniętego. Z reguły są one trwalsze oraz pozwalają na bardziej stabilne osadzenie. Oczywiście to wszystko zależy od charakteru dziecka i jego preferencji. Starszym polecam oprawki bardziej delikatne, modowe, często od znanych marek – po to, aby poczuły, że ich okulary dodają im stylu i charakteru.
Dobierając soczewki okularowe, przede wszystkim zawsze starajmy się uświadomić, jak ważne są kwestie bezpieczeństwa użytkownika okularów, a co za tym idzie, odpowiedni dobór soczewek okularowych. Nasza proaktywność w tej materii na pewno będzie owocowała długoletnią relacją kliencką. Proponujmy więc soczewki wytrzymałe i odporne na stłuczenia.
Oprawki dla dzieci mogą być wykonane z różnych materiałów. Wiele z nich ma styl, który celowo naśladuje oprawki przeznaczone dla dorosłych. Dzieci często interesują te style, ponieważ wyglądają na bardziej dorosłe. Producenci wytwarzają metalowe oprawki, które mają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Warto podczas wyboru materiału oprawki zastanowić się nad materiałami hipoalergicznymi. Czy na pewno zawsze pytamy rodziców o wrażliwość na różne substancje?
Przy okazji wizyty warto poruszyć kwestie związane z higieną i bezpieczeństwem narządu wzroku. Przede wszystkim ważna kwestia właściwego oświetlenia podczas nauki lub innej aktywności, gdzie narząd wzroku jest intensywnie wykorzystywany. Równolegle warto wspomnieć o korelacji występowania wad wzroku jako efektu długotrwałego wpatrywania się w ekran monitora lub smartfona. W mojej praktyce informujemy także, iż nieleczone wady wzroku mogą prowadzić do osłabienia stanu zdrowia dziecka. Mogą pogorszyć jego wyniki w nauce, a źle dobrane okulary pogłębić wadę wzroku. Informujemy także, iż w żadnym wypadku nie wolno stosować gotowych okularów kupionych w punktach „pozaoptycznych”.